ROSFUSION Teknik Doküman TD-001 · Rev. A

SMR ve mikroreaktör imalatı: mühendislik temelleri ve üretim tesisi analizi

Reaktör fiziği ve termal-hidroliğin imalat gereksinimlerine nasıl dönüştüğü; referans tasarımların parametre analizi; ve bu işi yapacak bir üretim tesisinin ekipman, personel, kapasite ve yatırım çerçevesi.

DokümanRevizyonTarihSınıflandırmaKapsam
TD-001AEylül 2026İç kullanımBölüm A + Bölüm B
Bölüm A

Mühendislik temelleri ve tasarım ailesi analizi

Bu bölümün amacı reaktör fiziği öğretmek değil, bir reaktörün fiziğinin imalat gereksinimlerini nasıl belirlediğini adım adım göstermek. Her alt bölüm bir fiziksel büyüklükten başlar ve o büyüklüğün atölyede hangi kabiliyeti zorunlu kıldığıyla biter.

A.1Nötronik temelleri

A.1.1Kritiklik, reaktivite ve gecikmiş nötronlar

Bir reaktörün davranışı tek bir sayıda toplanır: etkin çoğaltma faktörü keff. Bu, bir nötron neslinin bir sonraki nesli üretme oranıdır.

keff = k · PFNL · PTNL     ve     k = η · f · p · ε
(A-1)
η = üretilen nötron / soğurulan termal nötron  ·  f = termal kullanım faktörü
p = rezonanstan kaçış olasılığı  ·  ε = hızlı fisyon faktörü
PFNL, PTNL = hızlı ve termal sızıntısızlık olasılıkları

Sızıntı terimleri (PFNL, PTNL) küçülen reaktörlerde belirleyici hâle gelir — çekirdek küçüldükçe yüzey/hacim oranı büyür ve daha çok nötron kaçar. Bir mikroreaktörün neden ya çok yüksek zenginlik ya da güçlü bir reflektör gerektirdiğinin cevabı budur. Bu yüzden gHPMR sınıfı bir çekirdekte %10 zenginlik ve radyal reflektör içine gömülü 12 kontrol tamburu görürsünüz; eVinci ise %19,75'e kadar çıkar.

Reaktivite, kritiklikten sapmanın ölçüsüdür:

ρ = (keff − 1) / keff   [pcm = 10−5 Δk/k]
(A-2)

Reaktörün kontrol edilebilir olmasının tek nedeni gecikmiş nötronlardır. Ani (prompt) nötronların ömrü termal reaktörde ~10−4 s, hızlı reaktörde ~10−7 s'dir; bu sürelerle hiçbir mekanik kontrol yetişemez. Fisyon ürünlerinin bozunmasından saniyeler sonra çıkan gecikmiş nötronlar etkin nesil süresini saniyeler mertebesine taşır.

Fisil çekirdekβeff (gecikmiş nötron oranı)Kontrol açısından anlamı
U-235≈ 0,0065 (650 pcm)Geniş kontrol marjı — klasik LWR'ın rahat çalışma nedeni
U-238 (hızlı fisyon)≈ 0,0148Yüksek; U-238 katkısı marjı artırır
Pu-239≈ 0,0021 (210 pcm)Dar marj — yüksek yanmada ve hızlı reaktörde kontrol zorlaşır
Tablo A-1. Gecikmiş nötron oranları. ρ > βeff olduğunda reaktör "ani kritik" (prompt critical) hâle gelir ve kontrol edilemez. Tasarım kuralı: hiçbir tek arıza tek başına βeff mertebesinde reaktivite ekleyemez.

A.1.2Moderasyon: soğutucu seçiminin ilk sonucu

Termal reaktörde nötronların ~2 MeV'den ~0,025 eV'ye yavaşlatılması gerekir. Bir moderatörün kalitesi iki büyüklükle ölçülür: yavaşlatma gücü (ξΣs) ve moderasyon oranı (ξΣsa) — ikincisi moderatörün nötron soğurmadan yavaşlatabilme yeteneğidir.

Moderatörξ (ort. letarji artışı)Yavaşlatma gücü ξΣs (cm⁻¹)Moderasyon oranıTasarım sonucu
Hafif su (H₂O)0,927≈ 1,35≈ 62Kompakt çekirdek, ama nötron soğurduğu için zenginleştirilmiş yakıt zorunlu
Ağır su (D₂O)0,510≈ 0,18≈ 4.830Doğal uranyum yeterli; ama çekirdek çok büyür ve D₂O pahalı
Grafit0,158≈ 0,060≈ 216Büyük çekirdek, yüksek sıcaklık kabiliyeti — HTGR'ın temeli
Berilyum0,207≈ 0,16≈ 126İyi reflektör; mikroreaktörlerde sızıntıyı azaltmak için kullanılır
Tablo A-2. Moderatör karşılaştırması (standart nükleer mühendislik değerleri). Su hem soğutucu hem moderatör olduğu için LWR'lar kompakttır — ve bu kompaktlık, yüksek güç yoğunluğu ve yüksek basınç demektir; ikisi de doğrudan et kalınlığına yazılır.

A.1.3Reaktivite geri beslemeleri — pasif güvenliğin fizik temeli

Modern SMR ve mikroreaktör tasarımlarının "doğal olarak güvenli" iddiası pazarlama değil, üç negatif katsayının sonucudur:

  • Yakıt sıcaklık katsayısı (Doppler). Yakıt ısındıkça U-238'in rezonans soğurma pikleri genişler, daha çok nötron soğurulur, güç düşer. Milisaniyeler içinde etkilidir ve hiçbir mekanizmaya bağlı değildir. Tipik değer −2 ile −4 pcm/°C.
  • Moderatör sıcaklık katsayısı. Su ısındıkça yoğunluğu düşer, moderasyon azalır, reaktivite düşer. LWR'da tipik −10 ile −50 pcm/°C.
  • Boşluk katsayısı. Soğutucu buharlaştıkça reaktivitenin düşmesi. BWR'da güçlü negatiftir; grafit moderatörlü su soğutmalı tasarımlarda pozitif olabilir — Çernobil'in fizik hatası buydu ve bugün hiçbir batı tasarımında kabul edilmez.
İmalata bağlantı

Geri besleme katsayıları çekirdek geometrisine, yakıt-moderatör oranına ve malzeme kompozisyonuna bağlıdır. Bu, imalat toleranslarının neden bu kadar dar olduğunun sebebidir: yakıt kanalı adımındaki bir sapma, moderatör hacim oranını ve dolayısıyla güvenlik analizinin dayandığı katsayıyı değiştirir. Isı borusu mikroreaktöründe monolit üzerindeki 876 deliğin pozisyon toleransı bir makine hassasiyeti meselesi değil, bir nükleer güvenlik parametresidir.

A.1.4Kontrol, zehirlenme ve yanma

MekanizmaNasıl çalışırTasarım ailesiİmalat karşılığı
Kontrol çubuğuÇekirdek içine soğurucu (B₄C, Ag-In-Cd, Hf) sürülürPWR, BWR, SMR'ların çoğuTahrik mekanizması nozulları, basınç sınırı geçişleri — kaynak yoğun
Kontrol tamburuRadyal reflektöre gömülü, bir yüzü soğurucu silindirler döndürülürMikroreaktörler (gHPMR: 12 adet)Hassas yatak ve tahrik; basınç sınırı geçişi yok — çok daha basit
Yanabilir zehirGd, Er veya IFBA yakıta katılır, çevrim boyunca tükenirUzun çevrimli tüm tasarımlarYakıt üreticisinde — kapsam dışı
Kimyasal (bor)Soğutucuya çözünmüş borik asitPWRKimyasal ve hacim kontrol sistemi boruları, paslanmaz
Tablo A-3. Reaktivite kontrol mekanizmaları. Mikroreaktörlerin kontrol tamburu tercihi, basınç sınırındaki delik sayısını radikal biçimde azaltır — imalat riskini düşüren en önemli tasarım kararlarından biridir.

Zehirlenme. Xe-135 bilinen en güçlü nötron soğurucusudur (σ ≈ 2,6 × 10⁶ barn). Güç düşürüldükten sonra birikerek birkaç saat boyunca yeniden başlatmayı engelleyebilir ("ksenon çukuru"). Sm-149 ise kalıcı bir zehir olarak birikir. Bunlar yakıt çevrimi tasarımını ve dolayısıyla gerekli zenginliği belirler.

Yanma (burnup) MWd/tU cinsinden ölçülür. Modern LWR yakıtı 45–60 GWd/tU'ya kadar çıkar. TRISO yakıtta ölçü FIMA'dır (başlangıçtaki metal atom başına fisyon) ve tipik tasarım zarfı %5–20 FIMA'dır. Yanma arttıkça basınç kabına düşen hızlı nötron akıcısı (fluence) da artar — bu, A.4'te göreceğimiz malzeme kısıtının doğrudan kaynağıdır.

A.2Termal-hidrolik ve yapısal sonuçları

A.2.1Güç yoğunluğu: her şeyi belirleyen sayı

Güç yoğunluğu (kW/L) bir reaktörün ne kadar kompakt olduğunu ve dolayısıyla soğutma sisteminin ne kadar zorlandığını söyler.

Sodyum hızlı reaktörSFR
~300 kW/L
PWRhafif su, basınçlı
~105 kW/L
BWRX-300hesaplanmış, A-3
~41 kW/L
HTGR (çakıl yataklı)helyum, grafit
~5 kW/L
Isı borusu mikroreaktörhesaplanmış, A-4
~1,5 kW/L
Hesap A-3 · BWRX-300 çekirdek güç yoğunluğu
Yakıt demeti sayısı        N   = 240
Demet adımı (GNF2, tipik)  s   = 0,1524 m  →  kesit alanı ≈ s² = 0,02323 m²
Aktif çekirdek yüksekliği  H   = 3,8 m

Çekirdek hacmi   V = N · s² · H = 240 × 0,02323 × 3,8 = 21,2 m³ = 21.200 L
Termal güç       Q = 870 MWt = 870.000 kW

Güç yoğunluğu    q''' = Q / V = 870.000 / 21.200 ≈ 41 kW/L

Bir PWR'ın yaklaşık üçte biri. Bu, BWR'ın kaynamalı çalışmasının ve doğal sirkülasyona izin veren daha gevşek çekirdeğinin sonucudur. ≈ 41 kW/L

Hesap A-4 · Isı borusu mikroreaktör güç yoğunluğu
Çekirdek yarıçapı   R = 1,4 m
Aktif yükseklik     H = 1,6 m
Termal güç          Q = 15 MWt = 15.000 kW

Çekirdek hacmi   V = π R² H = 3,1416 × 1,96 × 1,6 = 9,85 m³ = 9.850 L
Güç yoğunluğu    q''' = 15.000 / 9.850 ≈ 1,5 kW/L

PWR'ın yaklaşık yetmişte biri. Bu düşük yoğunluk, pasif ısı atımını mümkün kılan şeydir — ve aynı zamanda neden bu kadar küçük bir güç için bu kadar büyük bir çelik blok gerektiğini açıklar. ≈ 1,5 kW/L

A.2.2Basınçtan et kalınlığına: imalatın belirlendiği yer

Bu, tüm dokümanın en önemli hesabıdır. İç basınca maruz silindirik kabuğun gerekli et kalınlığı:

t = P · R / (S · E − 0,6 · P)
(A-3)
t = gerekli et kalınlığı  ·  P = tasarım basıncı  ·  R = iç yarıçap
S = izin verilen gerilme (malzeme ve sıcaklığa bağlı)  ·  E = kaynak verimlilik faktörü
Hesap A-5 · Aynı çapta BWR ve PWR kabı karşılaştırması
Ortak kabuller:  R = 2,1 m = 2.100 mm
                 Malzeme SA-508 Gr.3 Cl.1, S ≈ 184 MPa (≈300 °C)
                 E = 1,0 (tam radyografi)

— BWR sınıfı (BWRX-300), tasarım basıncı P ≈ 8,6 MPa —
t = 8,6 × 2.100 / (184 × 1,0 − 0,6 × 8,6)
  = 18.060 / (184 − 5,2) = 18.060 / 178,8 ≈ 101 mm
  + paslanmaz kaplama ve imalat payı            →  ≈ 130–135 mm

— PWR sınıfı (Rolls-Royce SMR), tasarım basıncı P ≈ 17 MPa —
t = 17 × 2.100 / (184 × 1,0 − 0,6 × 17)
  = 35.700 / (184 − 10,2) = 35.700 / 173,8      →  ≈ 205 mm

BWR için hesaplanan değer, GE Vernova'nın açıkladığı 135 mm (kaplama dahil) ile örtüşüyor — yani yaklaşım doğru çalışıyor.

Sonuç net: aynı çapta bir PWR kabı, bir BWR kabının iki katı et kalınlığı ister. Bu tek başına dövme külçe ağırlığını, ısıl işlem süresini, kaynak paso sayısını ve muayene süresini katlar. Basınç, imalat maliyetinin gizli çarpanıdır. BWR ≈ 101 mm · PWR ≈ 205 mm

Stratejik çıkarım

Denklem (A-3)'te P sıfıra giderse t yapısal minimuma iner. Isı borusu ve gaz soğutmalı mikroreaktörlerde basınç sınırı ya yok ya da düşüktür — bu yüzden dövme presi olmayan bir ülke bu segmente girebilir, büyük SMR'a giremez. Rosfusion'ın ürün seçimi bu tek denklemden çıkar.

A.2.3Doğal sirkülasyon: kabın neden 27 metre olduğu

Pompasız çalışan bir reaktörde akışı yaratan tek şey, sıcak yükselen kolon ile soğuk inen kolon arasındaki yoğunluk farkının oluşturduğu basınç farkıdır:

Δpsürücü = (ρsoğuk − ρsıcak) · g · H
(A-4)
Hesap A-6 · BWRX-300 doğal sirkülasyon sürücü basıncı
İnen kolon yoğunluğu (7,2 MPa, doymuş su)   ρ_soğuk ≈ 740 kg/m³
Yükselen kolon ortalama (iki fazlı karışım)  ρ_sıcak ≈ 400 kg/m³
Etkin yükseklik (aktif çekirdek + baca)      H       ≈ 12 m

Δp = (740 − 400) × 9,81 × 12 = 340 × 9,81 × 12 ≈ 40.000 Pa ≈ 40 kPa

Bu 40 kPa, tüm devre sürtünme kayıplarını karşılamak zorundadır. Sürücü basıncı yalnızca H ile büyütülebilir — resirkülasyon pompasını tasarımdan çıkarmanın bedeli budur.

İmalat sonucu: BWRX-300'ün 27,4 metrelik kap yüksekliği bir tercih değil, bu denklemin dayattığı bir zorunluluktur. Ve bu, en az altı kabuk halkasının uç uca kaynatılması ve 27 metre boyunca düzgünlük toleransının tutturulması demektir. ≈ 40 kPa

A.2.4Artık ısı: pasif soğutmanın boyutlandırma tabanı

Reaktör kapatıldıktan sonra fisyon ürünlerinin bozunması ısı üretmeye devam eder. Bu ısı atılamazsa çekirdek hasar görür — Fukushima'nın fiziği budur.

Kapatmadan sonraNominal gücün oranıBWRX-300 için (870 MWt)
t = 0 (anında)≈ %6,5≈ 57 MWt
1 dakika≈ %4≈ 35 MWt
1 saat≈ %1,3≈ 11 MWt
1 gün≈ %0,4–0,5≈ 4 MWt
1 hafta≈ %0,25≈ 2 MWt
Tablo A-4. Tipik artık ısı eğrisi (Way-Wigner mertebesi). BWRX-300'ün üç izolasyon kondenseri treninin her biri ≈33 MW kapasiteli — yani tek tren bile birkaç dakika sonraki artık ısıyı tek başına karşılar. Yedeklilik bu marjdan gelir.

A.2.5Isı borusu limitleri — mikroreaktörün gerçek tasarım kısıtı

Isı borusu pasif bir cihazdır ama sınırsız değildir. Aktarabileceği güç beş limitin en küçüğüyle sınırlıdır:

LimitFiziksel mekanizmaNe zaman baskınİmalat hassasiyeti
Kılcal limitFitil kapiler basıncı sıvıyı geri döndüremezNormal çalışma — genelde belirleyiciFitil gözenek yapısı, dolum saflığı
Sonik limitBuhar akışı ses hızına ulaşırDüşük sıcaklıkta başlatmaİç çap toleransı
Sürükleme (entrainment)Buhar, geri dönen sıvıyı sürüklerYüksek buhar hızıFitil-buhar arayüz geometrisi
Kaynama limitiFitil içinde çekirdek kaynamasıYüksek radyal ısı akısıFitil-kılıf temas kalitesi (kaynak!)
Viskoz limitViskoz kuvvetler buhar akışını durdururÇok düşük sıcaklık
Tablo A-5. Isı borusu çalışma limitleri. Dikkat: beş limitin dördü doğrudan imalat kalitesine bağlıdır — dolum saflığı, kılıf iç toleransı ve sızdırmazlık kaynağı. Bir mikroreaktörde kalite, kalın kesit dövmede değil, yüzlerce ince kaynakta gizlidir.
Kritik nokta

876 ısı borusunun her biri, ömrü boyunca sızdırmaz kalmak zorundadır. Tek bir borunun kaybı yerel sıcaklığı yükseltir ve komşularına yük bindirir. Bu, istatistiksel olarak sıfıra yakın kaynak hata oranı gerektirir — otomatik orbital veya lazer kaynak, %100 kaynak muayenesi ve helyum sızdırmazlık testi. Manuel kaynakla bu iş yapılamaz.

A.3Yakıt teknolojisi ve zenginleştirme kısıtı

Yakıt formuKompozisyonZenginlikSıcaklık zarfıKullanan tasarımlar
UO₂ pellet + Zr kılıfSinterlenmiş uranyum dioksit< %5~1.200 °C merkezPWR, BWR, BWRX-300, ACP100, AP300, Rolls-Royce SMR
TRISO parçacıkUCO çekirdek + 4 kaplama katmanı%10 – 19,751.600 °C limitHTR-PM, eVinci, Project Pele, Valar Ward 250, Antares
CermetUO₂ parçacıkları Al-Si alaşımı içinde< %20ortaRITM-200N
Metalik / sodyum bağlıU-Zr veya U-Pu-ZrHALEUdüşük ergime marjıHızlı reaktörler, Aalo-X sınıfı
Tablo A-6. Yakıt formları. %20 sınırı teknik değil, siyasi bir eşiktir: bunun üzeri "yüksek zenginlikli" sayılır ve nükleer silah yayılmasını önleme rejimine tabidir. Bu yüzden HALEU tasarımları %19,75'te durur.
Sistemik risk — HALEU

İleri reaktörlerin ihtiyaç duyduğu %5–20 bandındaki HALEU'nun ticari arzında Rusya hâkim konumdadır; Batı zenginleştirme kapasitesi 2030'lara kadar kısıtlıdır. Bu, Rosfusion'ın kontrol edemeyeceği ama takvimini doğrudan etkileyecek bir dış kısıttır. Yakıt işine hiçbir senaryoda girilmemeli; ancak müşteri tasarımı seçilirken yakıt tedarik yolunun sorgulanması gerekir.

A.4Soğutucu ailesi analizi — fizikten atölyeye

ParametrePWRBWRHTGR (gaz)SFR (sodyum)Isı borusu
Fiziksel çalışma noktası
Basınç15 – 16 MPa7 – 7,5 MPa~7 MPaatmosferikbasınçsız
Çıkış sıcaklığı320 – 330 °C285 – 290 °C750 – 950 °C500 – 550 °C~800 °C
Güç yoğunluğu~105 kW/L~41 – 55 kW/L~5 kW/L~300 kW/L~1,5 kW/L
Yapısal sonuç
Kabuk et kalınlığı~200 mm~135 mm~120 mmince (tank)yapısal min.
Ağır dövmeZorunluZorunluZorunlu (büyük çap)Hayır — plakaHayır
Kod bölümüASME III Div. 1ASME III Div. 1Div. 5 (yüksek T)Div. 5Div. 5
Ana malzemeSA-508 / SA-533SA-508 / SA-533SA-508 + Alloy 617/800H316H, Gr.91Paslanmaz, refrakter
İmalatın ağırlık merkezi
Baskın işKalın kesit kaynak + ısıl işlemKalın kesit kaynak + uzun gövde toleransıGrafit blok işleme + yüksek T alaşım kaynağıİnce cidar tank kaynağı, sodyum temizliğiMonolit işleme + yüzlerce boru kaynağı
Yeni girene açıklıkÇok düşükDüşükOrtaOrtaYüksek
Tablo A-7. Soğutucu ailesinin fizikten imalata tam zinciri. Son satır bu dokümanın Bölüm B'ye devrettiği karardır.

A.4.1Nötron gevrekleşmesi: malzeme seçiminin gerçek nedeni

Basınç kabı 60 yıl boyunca hızlı nötron akıcısı altında kalır. Bu, çeliğin sünek-gevrek geçiş sıcaklığını (RTNDT) yukarı kaydırır — yani zamanla soğukta kırılganlaşır. Malzeme bu yüzden bugünkü mukavemetine değil, ömür sonundaki kırılma tokluğuna göre seçilir.

  • Bakır (Cu) gevrekleşmeyi en çok hızlandıran elementtir — bu yüzden SA-508 Gr.3 Cl.1'de Cu içeriği sıkı sınırlanır.
  • Fosfor (P) tane sınırı kırılganlığını artırır; sınırlanır.
  • Nikel (Ni) tokluk için gereklidir ama Cu ile birlikte gevrekleşmeyi sinerjik olarak kötüleştirir — dar bir bantta tutulur.
Neden ASME VIII yeterli değil

Normal bir basınçlı kap işinde malzeme sertifikası kimyasal analiz ve mekanik testtir. Nükleerde ayrıca her dökümün izlenebilirliği, gözetim kuponları (surveillance capsules) için numune ayrılması ve ömür boyu kayıt saklama gerekir. Bu, atölyenin malzeme depolama ve kayıt sisteminin baştan farklı kurulmasını zorunlu kılar — B.3 ve B.4'te ele alınıyor.

A.5Referans tasarım parametre analizi

Aşağıdaki tablo, kamuya açık teknik verilerden derlenmiştir. Boş bırakılan alanlar için doğrulanmış kaynak bulunamamıştır ve tahmin yazılmamıştır.

ParametreBWRX-300Rolls-Royce SMRAP300NuScale VOYGRACP100RITM-200N
Ülke / geliştiriciABD — GE Vernova HitachiB. KrallıkABD — WestinghouseABDÇin — CNNCRusya — Rosatom
TipBWRPWRPWREntegre PWREntegre PWREntegre PWR
Termal güç870 MWt1.358 MWt990 MWt250 MWt/modül385 MWt
Elektrik gücü300 – 316 MWe470 MWe330 MWe77 MWe/modül125 MWe55 MWe
Kap çapı4,0 – 4,2 m4,2 m3,6 m2,7 m
Kap yüksekliği26 – 27,4 m7,9 m10,9 m17,7 m
Cidar kalınlığı~135 mm~205 mm (hesap)
Basınç7,2 MPa15,5 MPa15,4 MPa13,8 MPa
Çıkış sıcaklığı~288 °C319 °C
Yakıt demeti240 (GNF2)12112137Cermet
Zenginlik< %4,95< %4,95< %5< %4,95LEU< %20
Yakıt çevrimi12 – 24 ay18 ay24 – 48 ay18 ay6 yıl
Doğal sirkülasyonEvetHayırHayırEvetHayır (4 devre)
Pasif soğutma süresi7 gün≥ 3 gün≥ 3 gün≥ 3 gün
Tasarım ömrü60 yıl60 yıl60 yıl
Durum (2026-09)İnşa halinde (Darlington)Saha seçildi (Wylfa)TasarımTasarım onaylıDevreye almaİnşa halinde ×2
Tablo A-8. Hafif su SMR karşılaştırması. Rolls-Royce SMR'ın kap yüksekliğinin BWRX-300'ün üçte biri olmasına dikkat: pompalı devre kullandığı için baca yüksekliğine ihtiyacı yok — ama basıncı iki katı olduğu için cidarı iki katı. Aynı iş, farklı yerde zorlaşıyor.

A.5.1Mikroreaktör sınıfı

eVinci

Westinghouse · ısı borusu

Elektrik gücü
5 MWe
Termal güç
15 MWt
Yakıt
TRISO %19,75
Yakıt çevrimi
8+ yıl
Soğutma suyu
Gerekmez
Saha alanı
< 2 acre
Nakliye
Tır / tren / mavna
Durum
Soğuk kritiklik 2026-08

gHPMR (referans model)

INL · genel ısı borusu modeli

Termal güç
15 MWt
Çekirdek
R 1,4 m × H 1,6 m
Isı borusu
876 × sodyum
Evaporatör
1,8 m
Kondenser
1,8 m
Yakıt
TRISO, %10
Paketleme oranı
%40
Ort. sıcaklık
~800 °C
Kondenser çıkışı
~250 °C
Kontrol
12 tambur + 1 çubuk
Ömür
10 yıl

Project Pele

BWXT / ABD Savunma Bak.

Elektrik gücü
1 – 5 MWe
Tip
Mobil HTGR
Yakıt
TRISO
Amaç
Askeri konuşlanma
Durum
Çekirdek teslim 2025-12

Ward 250

Valar Atomics · helyum HTGR

Termal güç
100 kWt
Yakıt
TRISO
Kritiklik
2026-06-18
Ulaşılan güç
10 kWt
Nakliye testi
C-17, 2026-02

Aalo-X

Aalo Atomics · sodyum

Elektrik gücü
10 MWe
Soğutucu
Sodyum
Konum
INL
Durum
Güvenlik onayı 2026-04

Unity

Deployable Energy · gaz

Elektrik gücü
1 MWe
Tip
Yüksek sıcaklık gaz
Kritiklik
2026-07-01

A.6İmalat iş paketi ayrıştırması

Bir reaktör tesisinin imalat kapsamı üç bölgeye ayrılır. Bu ayrım, sertifikasyon yükünü ve dolayısıyla giriş engelini belirler.

BölgeKapsamKod / sınıfSertifikaRosfusion erişilebilirliği
1 — Basınç sınırı Reaktör basınç kabı, kapak, nozullar, buhar jeneratörü, basınçlandırıcı, ana devre boruları ASME III NB (Sınıf 1) N + NQA-1 Uzun vade. Ağır dövme tedariki dışarıdan; kaynak ve montaj yapılabilir
2 — Güvenlik ilgili Artık ısı atım devresi, izolasyon kondenseri, destek sistemleri, boru askıları, çekirdek destek yapıları ASME III NC / ND (Sınıf 2/3), NF NPT, NS + NQA-1 Orta vade — asıl hedef. Kalın kesit dövme gerektirmez
3 — Güvenlik dışı Muhafaza çelik konstrüksiyonu, biyolojik kalkan yapısı, modül şasisi, taşıma çerçevesi, saha çeliği, yardımcı sistemler AWS D1.1 / EN 1090 / ASME VIII ISO 3834-2, EN 1090 EXC4 Kısa vade — bugün girilebilir. Mevcut kabiliyete en yakın
Tablo A-9. İmalat bölgeleri ve erişilebilirlik. Dikkat: Bölge 3 iş hacmi olarak bir SMR projesinin kütlece en büyük kısmıdır, ama sertifikasyon yükü en hafif olanıdır. Referans üretmenin en ucuz yolu buradan geçer.
Bölüm A'nın tek cümlelik sonucu: düşük basınçlı tasarımlar dövme darboğazını atlar, ve Bölge 2–3 işleri sertifikasyon darboğazını hafifletir. Rosfusion'ın hedef kesişimi bu ikisinin ortasıdır.
Bölüm B

Üretim tesisi ve yatırım analizi

Bölüm A, hangi ürünlerin teknik olarak erişilebilir olduğunu belirledi. Bu bölüm o ürünleri üretecek tesisi tanımlar: ekipman, yerleşim, personel, kapasite ve sermaye. Sayısal büyüklükler gösterge niteliğindedir ve teklif alınmadan yatırım kararına esas alınamaz — her tablonun altında varsayımlar açıkça yazılıdır.

B.1Ürün kapsamı senaryoları

Tesis tasarımı, hangi bölgeye (Tablo A-9) oynandığına göre tamamen değişir. Üç senaryo, birbirinin üstüne inşa edilecek şekilde tanımlanmıştır — yani Senaryo 2, Senaryo 1'in üzerine eklenir.

Senaryo 1 — YapısalSenaryo 2 — Güvenlik ilgiliSenaryo 3 — Basınç sınırı
İmalat bölgesiBölge 3Bölge 2Bölge 1
Tipik ürünMuhafaza çeliği, biyolojik kalkan konstrüksiyonu, modül şasisi, taşıma çerçevesi, boru askıları, saha çeliğiSınıf 2/3 boru alt montajları, destek yapıları (NF), ısı değiştirici gövdeleri, çekirdek destek elemanlarıKap kabuk halkası kaynağı ve montajı, nozul kaynağı, kapak, ana devre bileşenleri
KodEN 1090 EXC4 / AWS D1.1ASME III NC / ND / NFASME III NB
SertifikaISO 3834-2, EN 1090 EXC4ASME NPT + NS, NQA-1ASME N, NQA-1
Azami et kalınlığı≤ 60 mm≤ 100 mm≥ 135 mm
Ağır dövme ihtiyacıYokYokDışarıdan tedarik
Hazırlık süresi6 – 12 ay24 – 36 ay48 – 72 ay
Birim iş değeriDüşükOrta-yüksekYüksek
RekabetYoğunOrtaÇok sınırlı
Tablo B-1. Ürün kapsamı senaryoları. Önerilen yol Senaryo 1 → 2 → 3 sırasıdır; her adım bir sonrakinin sertifikasyon ve referans ön koşulunu üretir.

B.2Teknik gereksinim matrisi

GereksinimSenaryo 1Senaryo 2Senaryo 3
Kaynak
Prosedür onayı (WPS/PQR)EN ISO 15614-1ASME IX + III NB/NC-4000ASME IX + III NB-4000, kalın kesit
Kaynakçı nitelendirmeEN ISO 9606-1ASME IX, sürekli takipASME IX + üretim testi kuponları
Otomasyon derecesiKısmiYüksek (mekanize)Tam otomatik zorunlu
Isıl işlem
Ön ısıtmaSınırlıZorunlu, kayıtlıZorunlu, sürekli kayıt
PWHTGenelde gerekmezGerekli, fırın kayıtlıGerekli, ±14 °C uniformite
Muayene
Yüzey (MT / PT)Örnekleme%100 kritik dikişler%100
Hacim (UT / RT)Örnekleme%100 Sınıf 2%100, PAUT + TOFD + RT
PersonelEN ISO 9712 Sev. IISNT-TC-1A Sev. II + IIISev. III yerleşik
Malzeme
İzlenebilirlikDöküm sertifikası (3.1)Tam zincir, ayrık depolamaTam zincir + gözetim kuponu
Ticari sınıf ayrıştırmaGerekmezGerekli (CGD)Gerekli
Kalite sistemi
ProgramISO 9001 + 3834-2NQA-1 Bölüm I + IINQA-1 tam + ANIS yerleşik
Dış denetimYıllık belgelendirme3 yılda bir ASME surveySürekli ANIS gözetimi
Tablo B-2. Senaryo bazında teknik gereksinimler. Senaryo 2'ye geçişteki en büyük kırılma, kalite sisteminin ISO 9001'den NQA-1'e taşınmasıdır — bu bir ekipman değil, organizasyon meselesidir.

B.3Ekipman listesi ve şartnameler

GrupEkipmanŞartname (hedef)Sn.1Sn.2Sn.3
Kesme ve şekillendirme
K-01Termal kesim (plazma / oksi-yakıt)≤ 200 mm karbon çelik, CNC, kanal ağzı açma
K-02Lazer kesim≤ 30 mm; paslanmaz ve ince yapısal parçalar
K-03Plaka kıvırma (4 valsli)Sn.2: 100 mm × 3.000 mm · Sn.3: 200 mm × 4.000 mm
K-04Kanal ağzı işleme (edge milling)Dar aralık geometrisi, ±0,5 mm
Kaynak
W-01Kolon-bom + döner tabla (SAW)Sn.2: 20 t · Sn.3: 150 t döner tabla, senkron kontrol
W-02Dar aralık SAW kafası≥ 150 mm derinlik, salınımlı, kamera izlemeli
W-03Otomatik / orbital TIGBoru Ø 20–320 mm, kök geçişi dahil, veri kayıtlı
W-04Şerit elektrot yüzey kaplama (ESW/SAW)308L/309L kaplama, 60–90 mm şerit
W-05Hibrit lazer-ark kaynak≤ 25 mm tek paso; ara adım teknolojisi
W-06Yerel vakumlu elektron ışını≤ 200 mm tam nüfuziyet; stratejik yatırım
Isıl işlem
H-01PWHT fırınıSn.2: 6×4×4 m · Sn.3: 12×5×5 m; ±14 °C uniformite, çok kanallı kayıt
H-02Lokal PWHT (rezistans battaniye)24+ kanal, programlanabilir rampa, kayıtlı
Talaşlı imalat
M-01CNC yatay borverkSn.2: X 4 m · Sn.3: X 8 m, W ekseni, ±0,05 mm
M-02Dikey torna tezgahı (VTL)Sn.3: Ø 5 m tabla, 60 t kapasite
M-03Derin delik işleme (BTA)Mikroreaktör monolit deliği: Ø 20–40 mm × 1.800 mm, doğrusallık < 0,3 mm/m
Muayene ve metroloji
N-01Faz dizili UT (PAUT) + TOFDÇok kanallı, kodlanmış tarama, arşivlenebilir veri
N-02Dijital radyografi + bunkerSn.2: X-ışını 300 kV · Sn.3: 450 kV veya betatron; zırhlı oda
N-03MT / PT istasyonuSabit istasyon + seyyar; düşük kükürt/klor sarf malzeme
N-04Lazer tracker + CMMTracker ±0,015 mm/m; kalibrasyonlu ortam
N-05Kalibrasyon laboratuvarıISO 17025 izlenebilir; NQA-1 Kriter 12 gereği
N-06Helyum sızdırmazlık test standıIsı borusu ve kapalı hacim testleri, 10⁻⁹ mbar·L/s
Altyapı
I-01Köprü vinçSn.1: 20 t · Sn.2: 50 t · Sn.3: 120 t + yüksek kanca mesafesi
I-02Ayrık paslanmaz üretim alanıDemir bulaşması önleme; ayrı takım, taşlama, depolama
I-03İzlenebilir malzeme deposuDöküm bazlı ayrık raf, barkod/RFID, karantina alanı
I-04Kontrollü ortam montaj alanıSıcaklık ve nem kontrollü; temizlik sınıfı tanımlı
I-05Kalite kayıt ve veri arşiv sistemiÖmür boyu saklama, değiştirilemez kayıt, NQA-1 Kriter 17
Tablo B-3. Ekipman listesi. zorunlu · opsiyonel / kademeli · stratejik, ayrı iş vakası gerektirir · kapsam dışı. Şartnameler hedef değerlerdir; nihai seçim müşteri tasarımına göre daraltılmalıdır.
Ekipman listesinde gizli olan mesaj

Listeye dikkatli bakıldığında görülür: Senaryo 2'de yeni olan ekipmanların çoğu üretim değil, muayene ve kayıt ekipmanıdır. N-01, N-02, N-05, I-03, I-05 kalemleri hiçbir parça üretmez — sadece üretilenin ispatını üretir. Nükleer imalatın maliyet yapısını anlamanın anahtarı budur: ürünü değil, ürünün belgesini satıyorsunuz.

B.4Atölye yerleşimi ve malzeme akışı

NQA-1'in izlenebilirlik ve durum kontrolü kriterleri (Kriter 8 ve 14), akışın tek yönlü ve her istasyonda durumu görünür olacak şekilde kurulmasını gerektirir. Geriye dönüş yalnızca tanımlı bir uygunsuzluk kanalıyla olur.

01
Malzeme kabul
Döküm sertifikası doğrulama, işaretleme aktarımı, karantina
QC
Giriş muayenesi
Kimyasal / mekanik teyit, boyut, PMI
02
Kesme
CNC termal / lazer, işaret aktarımı zorunlu
03
Şekillendirme
Kıvırma, kanal ağzı işleme
04
Kaynak
Onaylı WPS, ön ısıtma kaydı, paso kontrolü
QC
Ara muayene
Kök ve ara paso VT / PT
05
PWHT
Fırın veya lokal, çok kanallı kayıt
06
Talaşlı imalat
Borverk, VTL, derin delik
QC
NDT
PAUT + TOFD + RT, kodlanmış veri
QC
Boyutsal
Lazer tracker, kabul kriterine karşı rapor
07
Yüzey ve koruma
Temizlik, kaplama, koruyucu
QC
Son kabul
ANIS onayı, veri paketi kapanışı
08
Paketleme / sevk
Nem kontrolü, taşıma sabitleme

Mavi bloklar kalite duraklarıdır ve üretim tarafından atlanamaz. Her durak, hattı fiziksel olarak durdurma yetkisine sahiptir (NQA-1 Kriter 10 ve 15).

Yerleşimde dört zorunlu ayrım
  1. Karbon çelik / paslanmaz ayrımı. Ayrı takım, ayrı taşlama taşı, ayrı depolama. Demir bulaşması paslanmaz yüzeyde korozyon başlatır ve nükleer kabulde ret sebebidir.
  2. Nükleer / nükleer olmayan iş ayrımı. Aynı çatı altında yürütülebilir, ancak malzeme ve doküman akışı fiziksel olarak ayrılmalıdır.
  3. Karantina ve uygunsuz ürün alanı. Kilitli, işaretli, ayrı — NQA-1 Kriter 15'in fiziksel karşılığı.
  4. Kayıt arşivi. Yangın ve su korumalı, ömür boyu saklama; dijital arşivde değiştirilemezlik kanıtı.

B.5Personel yapısı

RolNitelikSn.1Sn.2 (kümülatif)Sn.3 (kümülatif)
Kalite
Kalite güvence müdürüNQA-1 deneyimi, üst yönetime doğrudan raporlama (Kriter 1)111
NQA-1 baş denetçiBaş denetçi eğitimi + 5 nitelendirme denetimi (≥1 nükleer)12
Doküman kontrolKriter 6 ve 17 uygulaması123
Tedarikçi kaliteTicari sınıf ayrıştırma (CGD), tedarikçi denetimi12
Mühendislik
Kaynak koordinatörüIWE / EWE (ISO 14731)123
Kaynak mühendisiASME IX + III NB-4000 prosedür geliştirme123
Malzeme / metalurjiKırılma tokluğu, ısıl işlem, PMI12
Tasarım / analizASME III Div. 1 ve Div. 5 hesabı, sonlu eleman13
Muayene
NDT Seviye IIIUT, RT, MT, PT yöntemlerindedanışman12
NDT Seviye IIPAUT, TOFD, RT, MT, PT258
Boyutsal / metrolojiLazer tracker, CMM123
Üretim
Sertifikalı kaynakçıASME IX / EN ISO 9606, sürekli nitelik takibi6 – 1014 – 2024 – 32
Kaynak otomasyon operatörüSAW / orbital / hibrit sistem136
CNC operatörüBorverk, VTL, derin delik247
Isıl işlem teknisyeniFırın ve lokal PWHT, kayıt yönetimi23
Toplam ilave / dönüşen kadro
Yaklaşık16 – 2032 – 4055 – 70
Tablo B-4. Personel yapısı. Kritik nokta: Senaryo 2'de eklenen 16–20 kişinin yarısından fazlası üretim yapmaz — kalite, mühendislik ve muayene rolleridir. Nükleer imalatın sabit gider yapısı buradan gelir ve tek proje ile amorti edilemez.
NQA-1 Kriter 1 — organizasyon bağımsızlığı

Kalite güvence fonksiyonu üretimden bağımsız olmak ve üst yönetime doğrudan raporlamak zorundadır. Üretim müdürüne bağlı bir kalite birimi ile ASME denetiminden geçilemez. Bu, birçok aile şirketinde mevcut organizasyon şemasının değişmesini gerektiren, ekipmandan daha zor bir adımdır.

B.6Yatırım analizi

Rakamların statüsü

Aşağıdaki tutarlar mertebe göstergesidir ve ±%40 belirsizlik taşır. Kaynak: benzer ölçekli ağır imalat tesisi kalemleri ve kamuya açık ekipman fiyat bantları. Hiçbir kalem, en az üç tedarikçiden teklif alınmadan yatırım kararına esas alınamaz. Kur, teşvik ve ikinci el opsiyonları dahil edilmemiştir.

KalemSenaryo 1Senaryo 2 (ilave)Senaryo 3 (ilave)
Ekipman
Kaynak otomasyonu (W-01…W-03)0,15 – 0,40 M€0,35 – 0,80 M€0,5 – 1,2 M€
Elektron ışını sistemi (W-06)3,0 – 8,0 M€
Isıl işlem (H-01, H-02)0,05 – 0,12 M€0,40 – 0,90 M€0,8 – 1,8 M€
Talaşlı imalat (M-01…M-03)0,80 – 2,00 M€1,5 – 3,5 M€
Şekillendirme (K-03, K-04)0,30 – 0,70 M€0,6 – 1,5 M€
NDT ve metroloji (N-01…N-06)0,20 – 0,43 M€0,50 – 1,10 M€0,4 – 0,9 M€
Tesis
Vinç ve yapısal güçlendirme0,05 – 0,15 M€0,25 – 0,60 M€1,5 – 4,0 M€
Ayrık alanlar, depo, arşiv (I-02…I-05)0,08 – 0,20 M€0,20 – 0,50 M€0,3 – 0,8 M€
Bina genişletme0 – 1,00 M€3,0 – 8,0 M€
Sertifikasyon ve insan
Kalite sistemi kurulumu ve danışmanlık0,08 – 0,18 M€0,25 – 0,50 M€0,3 – 0,6 M€
Prosedür onayı (WPQR) ve test kuponları0,04 – 0,10 M€0,15 – 0,35 M€0,4 – 0,9 M€
Personel eğitim ve nitelendirme0,06 – 0,14 M€0,20 – 0,45 M€0,4 – 0,9 M€
Toplam
Senaryo yatırımı0,7 – 1,7 M€3,4 – 8,9 M€12,7 – 32,1 M€
Kümülatif0,7 – 1,7 M€4,1 – 10,6 M€16,8 – 42,7 M€
Tablo B-5. Gösterge yatırım analizi (CAPEX). İşletme sermayesi, arsa ve mevcut varlıkların yeniden değerlemesi hariçtir. Elektron ışını sistemi (W-06) toplamın büyük kısmını oluşturur ve ayrı bir iş vakası olarak değerlendirilmelidir — Senaryo 3'e girmeden de tek başına alınabilir.
Yıllık ilave işletme gideri (OPEX)
KalemSenaryo 1Senaryo 2Senaryo 3
Kalite ve mühendislik kadrosu (üretim dışı)0,15 – 0,30 M€/yıl0,55 – 1,00 M€/yıl1,10 – 2,00 M€/yıl
Sertifika sürdürme, denetim, ANIS0,02 – 0,05 M€/yıl0,08 – 0,18 M€/yıl0,20 – 0,45 M€/yıl
Kalibrasyon, sarf, arşiv0,03 – 0,07 M€/yıl0,10 – 0,22 M€/yıl0,25 – 0,50 M€/yıl
Sürekli eğitim ve yeniden nitelendirme0,02 – 0,05 M€/yıl0,07 – 0,15 M€/yıl0,15 – 0,35 M€/yıl
Toplam0,22 – 0,470,80 – 1,551,70 – 3,30
Tablo B-6. Gösterge yıllık ilave OPEX. Bu tablo, yatırım tablosundan daha belirleyicidir: ekipman bir kez alınır, ama sertifikayı ayakta tutan sabit gider her yıl tekrar eder. Sertifikasyon kararı, bu giderin karşılanabileceği sürekli iş hacmine bağlıdır.

B.7Kapasite hesabı

Kapasite, ekipman sayısıyla değil çevrim süresiyle ölçülür. Aşağıdaki hesap, nükleer imalatın neden yavaş olduğunu ve elektron ışını kaynağının neden bu kadar önemli olduğunu sayısal olarak gösterir.

Hesap B-1 · Bir kabuk halkası çevresel dikişi — dar aralık SAW
Kap iç çapı             D  = 4,2 m   →  çevre L = π·D ≈ 13,2 m = 13.200 mm
Cidar kalınlığı         t  = 135 mm
Dar aralık kesit alanı  A  ≈ 20 mm (ort. genişlik) × 135 mm ≈ 2.700 mm²

Kaynak metali hacmi   V = A · L = 2.700 × 13.200 = 35,6 × 10⁶ mm³ = 35.640 cm³
Kaynak metali kütlesi m = V · ρ = 35.640 × 7,85 g/cm³ ≈ 280 kg

Dar aralık SAW yığma hızı (tek tel, gerçekçi)   ≈ 8 kg/h
Ark süresi                                       = 280 / 8 ≈ 35 saat
Ark açık kalma oranı (paso arası muayene,
konumlandırma, temizlik dahil)                   ≈ %40
Geçen süre (kaynak)                              = 35 / 0,40 ≈ 88 saat

+ Ön ısıtma ve sıcaklık koruma                   ≈ 12 saat
+ PWHT çevrimi (rampa + tutma + soğuma)          ≈ 40 saat
+ NDT (PAUT + TOFD + RT + değerlendirme)         ≈ 24 saat

TOPLAM ÇEVRİM SÜRESİ / DİKİŞ                     ≈ 164 saat ≈ 7 iş günü

Bir BWRX-300 sınıfı kap gövdesi kabaca 6–8 çevresel dikiş gerektirir (boyuna dikişler ve nozullar hariç). Yalnızca çevresel dikişler için ≈1.100 saat. ≈ 164 saat / dikiş

Hesap B-2 · Aynı dikiş — yerel vakumlu elektron ışını
Tek pasoda tam nüfuziyet, dolgu teli yok
Referans demonstrasyon: Ø3 m kap, 200 mm et, 4 dikiş, < 24 saat
                        →  dikiş başına ≈ 6 saat (kurulum dahil)

Ø4,2 m için ölçekleme (çevre oranı 4,2/3,0 = 1,4)  ≈ 8 saat
+ NDT                                               ≈ 16 saat
+ PWHT ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kalkıyor       ≈ 0 – 8 saat

TOPLAM ÇEVRİM SÜRESİ / DİKİŞ                        ≈ 24 – 32 saat

Yaklaşık 5–7 kat hızlanma. Ve bu, yalnızca zaman kazancı değil: paso sayısı ortadan kalktığı için distorsiyon, ara muayene ve düzeltme işçiliği de kayboluyor.

Sheffield Forgemasters'ın "bir yıllık iş 24 saatte" ifadesi tam kap için, tüm hazırlık ve dövme hariç kaynak süresini kastediyor — bu hesap, aynı büyüklüğü dikiş bazında doğruluyor. ≈ 24 – 32 saat / dikiş

Hesap B-3 · Yıllık kaynak hücresi kapasitesi
Vardiya yapısı        2 vardiya × 8 saat × 250 gün  = 4.000 saat/yıl
Kullanılabilirlik     bakım, kurulum, boşta         = %70
Etkin hücre saati                                   = 2.800 saat/yıl

— Dar aralık SAW hücresi —
Kapasite = 2.800 / 164 ≈ 17 dikiş/yıl
         → 6–8 dikişlik kap gövdesi bazında ≈ 2,1 – 2,8 gövde/yıl

— Elektron ışını hücresi —
Kapasite = 2.800 / 28 ≈ 100 dikiş/yıl
         → ≈ 12 – 16 gövde/yıl

Karşılaştırma noktası: dünyadaki üç dövme tesisinin her biri yılda yaklaşık 4 reaktör kabı üretebiliyor. Yani tek bir dar aralık SAW hücresi bile küresel dövme kapasitesinin yarısına denk kaynak kapasitesi sağlıyor — darboğazın kaynakta değil dövmede olduğunu doğrulayan sayı budur.

Stratejik sonuç: kaynak kapasitesi satmak, dövme kapasitesiyle yarışmaktan çok daha düşük sermayeyle mümkün. SAW ≈ 2,5 gövde/yıl · EB ≈ 14 gövde/yıl

SenaryoÖlçü birimiYıllık kapasite (gösterge)Darboğaz
Senaryo 1 — Yapısalton kaynaklı konstrüksiyon1.200 – 2.400 t/yılKaynakçı sayısı ve saha alanı
Senaryo 2 — Güvenlik ilgiliboru alt montajı + destek setiProje bazlı; NDT ve doküman kapanışı belirleyiciNDT ve kalite kayıt kapasitesi
Senaryo 3 — Basınç sınırıkap gövdesi eşdeğeri2,1 – 2,8 (SAW) · 12 – 16 (EB)PWHT fırını çevrimi ve NDT
Tablo B-7. Senaryo bazında kapasite. Senaryo 2'de darboğazın üretimde değil muayene ve doküman kapanışında olması, B.3'teki tespiti doğruluyor: kapasiteyi tezgah değil, kalite altyapısı belirliyor.

B.8Takvim ve kilometre taşları

FazSüreİçerikÇıktı
F0 — Değerlendirme0 – 3 ayKabiliyet envanteri, boşluk analizi, senaryo kararı, en az üç tedarikçiden teklifYatırım kararı dosyası
F1 — Taban sertifikasyon3 – 12 ayISO 3834-2, EN 1090 EXC4, temel WPQR'ler, NDT personel sertifikasyonuSenaryo 1 operasyonel
F2 — NQA-1 uygulaması9 – 18 ayKalite el kitabı, 18 kriterin prosedürleştirilmesi, baş denetçi eğitimi + 5 nitelendirme denetimi (≥1 nükleer)Denetime hazır program
F2a — Zorunlu işletme≥ 3 ayProgramın tam işletimi, tam iç denetim çevrimi, yönetim gözden geçirmesiDış denetim ön koşulu
F3 — ASME başvurusu3 – 6 ayAIA anlaşması, kalite el kitabı saha dışı incelemesi, saha denetimi, Nükleer Sertifikasyon Komitesi oyuNPT / NS sertifikası (3 yıl)
F4 — İlk nükleer işparalelAkkuyu tedarik zinciri, VVER ihracat projeleri, yurt içi SMR programıDoğrulanabilir referans
F5 — Kapsam genişletme36 – 72 ayN damgası, Division 5 kabiliyeti, EB kaynak iş vakasıSenaryo 3
Tablo B-8. Faz planı. F2 süresi başlangıç noktasına bağlıdır: ISO 9001'i olan bir kuruluş için 9–12 ay, sıfırdan başlayan için 12–18 ay. F2a'daki üç aylık zorunlu işletme süresi sıkıştırılamaz — takvimi belirleyen sert kısıt budur.
Sıkıştırılamayan iki kısıt

1. Kalite programı, dış denetim öncesinde en az üç ay tam olarak işlemiş, bir tam iç denetim çevrimini tamamlamış ve bir yönetim gözden geçirmesinden geçmiş olmalıdır.
2. İç denetçi personeli NQA-1 baş denetçi eğitimini tamamlamalı ve en az biri nükleer olmak üzere beş nitelendirme denetimine katılmalıdır.
Bu iki kısıt para ile kısaltılamaz. Bu yüzden F2, yatırım kararından değil, kararın hemen ertesinde başlatılmalıdır — ekipman gelene kadar beklenirse takvim bir yıl kayar.

B.9Riskler ve karar kriterleri

RiskEtkiErken uyarı göstergesiAzaltma
Sürekli iş hacmi oluşmamasıOPEX (Tablo B-6) karşılanamaz, sertifika ekonomik yük olurF3 sonrası 12 ayda nükleer sipariş yokSenaryo 1'de kal, Senaryo 2 kararını iş mektubuna bağla
Organizasyon bağımsızlığı direnciASME denetimi geçilemezKalite müdürünün üretime bağlı kalmasıF0'da organizasyon şeması kararı, yönetim taahhüdü
Nitelikli personel kaybıNitelendirmeler düşer, yeniden nitelendirme maliyetiKaynakçı sürekliliği kayıtlarında boşlukElde tutma planı, iş sürekliliği, çapraz nitelendirme
Müşteri tasarımının değişmesiEkipman şartnamesi ıskalanırHedef tasarım seçimi netleşmemişseEkipman seçimini iki tasarım ailesine göre esnek belirle
İhracat kontrolüBelirli bileşenler belirli pazarlara satılamazABD kaynaklı teknoloji ortaklığındaOrtaklık öncesi NRC Part 810 ve ilgili rejim analizi
Düzenleyici gecikme (yurt içi)Türkiye SMR takvimi kayarNDK SMR lisanslama çerçevesinin gecikmesiGelirin ağırlığını ihracat projelerine (VVER hattı) kur
Tablo B-9. Risk kaydı. En kritik risk birinci satırdır: yatırımı batıran şey ekipman maliyeti değil, sertifikayı ayakta tutan yıllık sabit giderin karşılıksız kalmasıdır.

B.9.1Karar kriterleri

Senaryo 2'ye (NQA-1 + ASME NPT/NS) geçiş kararı, aşağıdaki dört koşulun hepsi sağlandığında verilmelidir. Herhangi biri eksikse Senaryo 1'de kalmak doğru karardır.

  1. Talep kanıtı. En az bir müşteriden (Akkuyu tedarik zinciri, VVER ihracat projesi, Baykar/Nuclean ekosistemi veya bir Batı OEM'i) yazılı ön yeterlilik daveti veya niyet mektubu.
  2. Finansal dayanıklılık. Tablo B-6'daki yıllık ilave OPEX'in, nükleer gelir olmadan en az 36 ay boyunca mevcut faaliyetlerden karşılanabilmesi.
  3. Organizasyon taahhüdü. Kalite güvence fonksiyonunun üretimden ayrılması ve üst yönetime doğrudan raporlaması konusunda yönetim kararının alınmış olması.
  4. Kadro çekirdeği. Kalite güvence müdürü ve kaynak koordinatörü pozisyonlarının, süreç başlamadan önce doldurulmuş olması.
Bölüm B'nin sonucu: ekipman listesi çözülebilir bir problem, yıllık sabit gider ise çözülmesi gereken asıl problemdir. Yatırım kararı bir tezgah kararı değil, bir süreklilik taahhüdüdür.

Ek AKısaltmalar

  • AIA — Yetkili Muayene Kuruluşu (Authorized Inspection Agency)
  • ANIS — Yetkili Nükleer Muayene Servisi
  • ASME — Amerikan Makina Mühendisleri Odası
  • BWR — Kaynar sulu reaktör
  • CGD — Ticari sınıf ayrıştırma (Commercial Grade Dedication)
  • CHF / DNB — Kritik ısı akısı / çekirdek kaynamadan ayrılma
  • EB — Elektron ışını (kaynağı)
  • FIMA — Başlangıçtaki metal atom başına fisyon
  • FOAK / NOAK — İlk seri / n'inci seri ürün
  • HALEU — Yüksek tahlilli düşük zenginlikli uranyum (%5–20)
  • HTGR — Yüksek sıcaklık gaz soğutmalı reaktör
  • IWE / EWE — Uluslararası / Avrupa Kaynak Mühendisi
  • LEU — Düşük zenginlikli uranyum (<%5)
  • LOCA — Soğutucu kaybı kazası
  • NDK — Nükleer Düzenleme Kurumu (Türkiye)
  • NDT / NDE — Tahribatsız muayene
  • NQA-1 — Nükleer tesisler için kalite güvence standardı
  • PAUT / TOFD — Faz dizili UT / uçuş zamanı kırınımı
  • pcm — 10⁻⁵ Δk/k (reaktivite birimi)
  • PMI — Pozitif malzeme tanımlama
  • PWHT — Kaynak sonrası ısıl işlem
  • PWR — Basınçlı su reaktörü
  • RPV — Reaktör basınç kabı
  • SAW — Tozaltı ark kaynağı
  • SFR — Sodyum soğutmalı hızlı reaktör
  • SMR — Küçük modüler reaktör
  • TRISO — Üç yapılı izotropik kaplamalı yakıt parçacığı
  • WPS / PQR / WPQR — Kaynak prosedür şartnamesi / onay kaydı

Ek Bİlgili standartlar

StandartKonuUygulama
ASME BPVC Section III, Div. 1Nükleer bileşen tasarım ve imalatı (su soğutmalı)NB / NC / ND / NF alt bölümleri
ASME BPVC Section III, Div. 5Yüksek sıcaklık reaktörleriAlloy 617, 800H/HT, Gr.91, grafit; sürünme-yorulma
ASME BPVC Section IXKaynak ve lehim prosedür / personel nitelendirmesiWPS, PQR, WPQ
ASME BPVC Section VTahribatsız muayene yöntemleriUT, RT, MT, PT, VT
ASME NQA-1Nükleer kalite güvence, 18 kriterBölüm I ve II zorunlu
10 CFR 50 Ek BNQA-1'in düzenleyici kaynağıABD referansı
EN ISO 3834-2Kaynaklı imalat kalite şartları — kapsamlıTaban gereksinim
EN 1090-2 (EXC4)Çelik yapı imalatı, en yüksek uygulama sınıfıBölge 3 işleri
EN ISO 15614-1 / 9606-1Kaynak prosedür ve kaynakçı nitelendirmesiAvrupa yolu
ISO 14731Kaynak koordinasyonu — görev ve sorumluluklarIWE / EWE rolü
ISO/IEC 17025Deney ve kalibrasyon laboratuvarı yeterliliğiNQA-1 Kriter 12
7381 sayılı Nükleer Düzenleme KanunuTürkiye nükleer düzenleme çerçevesiSMR'a özgü prosedür henüz yok
Tablo Ek-B. Kapsam içindeki standartlar. Hangi ailenin (ASME veya EN) geçerli olacağı müşteri ve hedef pazara göre belirlenir; VVER hattında ayrıca Rus normları (PNAE / GOST) devreye girer.

Ek CKaynakça

  1. PNNL-31427, TRISO Fuel: Properties and Failure Modes, US NRC, 2021. — TRISO katman yapısı, sıcaklık limitleri, hasar mekanizmaları, imalat.
  2. Idaho National Laboratory, Generic Heat Pipe Microreactor (gHPMR) Reactor Description. — Monolit, 876 ısı borusu, çekirdek geometrisi, çalışma sıcaklıkları.
  3. Westinghouse, eVinci Microreactor. — Güç, yakıt, zenginlik, çevrim, saha alanı.
  4. GE Vernova, BWRX-300 General Description. — Kap boyutları, cidar kalınlığı, güç, izolasyon kondenseri, muhafaza.
  5. Chalmers / ANItA, Novelties in light-water SMR designs. — BWRX-300, Rolls-Royce SMR, AP300, NuScale karşılaştırmalı parametreleri.
  6. NucNet SMR Database, ACP100 (Linglong One). — Termal/elektrik güç, entegre PWR, çıkış sıcaklığı, tasarım ömrü.
  7. Nuclear Engineering International, The RITM-200N as a terrestrial unit. — Güç, entegre yerleşim, cermet yakıt, altı yıllık çevrim.
  8. HSB / Munich Re, ASME Section III, Division 5: 2025 Code Updates. — Alloy 617, 800H/HT, Gr.91; sürünme-yorulma; grafit veri tabanı.
  9. ASME NQA-1 — 18 kalite güvence kriteri ve standardın yapısı.
  10. Tennessee MEP, NQA-1 for Manufacturers. — Uygulama süresi (9–18 ay), zorunlu üç aylık işletme, baş denetçi nitelendirmesi, ISO 9001'den farklar.
  11. ASME, Nuclear Certification Program — Applicant Information Handbook. — Damga tipleri (N, NA, NPT, NS, QSC, G/GC), denetim süreci, 3 yıllık geçerlilik.
  12. CEI, ASME Section III Requirements for Nuclear Welding and Testing. — WPS/PQR/WPQ gereklilikleri, NDT yöntemleri, kaynak maliyet payı.
  13. World Nuclear Association, Heavy Manufacturing of Power Plants. — Küresel ağır dövme kapasitesi.
  14. Neutron Bytes, The Reactor Isn't the Bottleneck. The Forge Is, Ağustos 2026. — Pres kapasiteleri, yıllık kap üretimi, RCP darboğazı, sertifikasyon kısıtı.
  15. Sheffield Forgemasters / Cambridge Vacuum Engineering — yerel vakumlu elektron ışını kaynağı demonstrasyonu. — Ø3 m, 200 mm, 4 dikiş, <24 saat; 2022'de 10 m dikiş 140 dakika.
  16. ANS Nuclear Newswire, The deadline arrives: Reactor Pilot Program, 2026. — Antares, Valar, Deployable Energy, Oklo, Aalo kritiklik tarihleri.
  17. NucNet, Turkish Defence Company Prepares To Enter Nuclear Energy Sector, Aralık 2025. — Baykar 40 MW SMR prototipi.
  18. CLA Partners, Türkiye'de SMR'lerin hukuki durumu. — 7381 sayılı kanun kapsamı, SMR'a özgü mevzuat eksikliği.